Hodnoticí standard

Autorizující orgán: Ministerstvo zemědělství
Skupina oborů: Zemědělství a lesnictví
Povolání: Podkovář
Platnost standardu: Od 7.2.2009 do 10.2.2016
Možnosti zkoušky: Tento standard již není platný a není možno podle něj zkoušet. Od 21.10.2022 lze zkoušet podle nového standardu.
Kvalifikační úroveň: 2

Hodnoticí standard


Kritéria a způsoby hodnoceni

Název odborné způsobilosti Úroveň

Příprava pracoviště

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Vybrat a upravit pracoviště z hlediska organizace předpokládaných činností (pokud není určené místo k podkování, vybrat místo pro pojízdnou kovárnu) Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
b Zajistit spolehlivou fixaci zvířete a dodržovat zásady BOZP při práci se zvířaty Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
c Provést kontrolu pracoviště z hlediska připravenosti nářadí, pracovních pomůcek a strojního zařízení Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
Je třeba splnit všechna kritéria.
2

Zacházení se zvířaty, čištění zvířat

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Nasadit koni ohlávku s vodítkem nebo uzdečku, předvést koně v klidu, kroku a klusu Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
b Fixovat hříbata všech věkových kategorií a dospělé koně Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
c Zvednout postupně všechny končetiny, vyčistit kopyta, držet končetiny při korektuře nebo podkování Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
d Nasadit ohlávku krávě a vést ji po rovném terénu, aby se předvedla v kroku Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
e Fixovat krávu vybraným způsobem Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
f Zvednout postupně všechny končetiny a vyčistit paznehty, přidržovat končetiny při korekturách Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
g Dodržet zásady BOZP při práci se zvířaty Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
Je třeba splnit všechna kritéria.
2

Přípravné a dokončovací práce pro podkováře

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Sejmout podkovu Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
b Předvést nýtování a konečnou úpravu kopyt po podkování Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
c Dodržovat zásady BOZP při práci se zvířaty Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení na pracovišti
Je třeba splnit všechna kritéria.
2

Základní ošetření kopyta

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Vyčistit kopyto Praktické předvedení
b Charakterizovat a ošetřit hnilobu rohového střelu Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení
c Popsat základní hygienu kopyta Slovní zdůvodnění ústní a praktické předvedení
Je třeba splnit všechna kritéria.
2

Ruční opracování podkovy

Kritéria hodnocení Způsob ověření
a Předvést stanovené operace ručního obrábění a opracování kovových a plastových materiálů (např. řezání, střihání, pilování, vrtání, broušení, ohýbání aj.) Praktické předvedení se slovním zdůvodněním postupu a zhodnocením výsledků
b Dodržovat zásady BOZP pro ruční obrábění a zpracování kovových materiálů, popř. plastů Praktické předvedení se slovním zdůvodněním postupu a zhodnocením výsledků
Je třeba splnit obě kritéria.
3

Pokyny k realizaci zkoušky

Autorizovaná osoba stanoví, které doklady musí uchazeč předložit, aby zkouška proběhla v souladu s platnými právními předpisy. Dále stanoví, které pomůcky uchazeč při zkoušce nesmí používat.

Před zahájením vlastního ověřování musí být uchazeč seznámen s pracovištěm a s požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární ochrany (BOZP a PO).

Ověřování kompetencí by mělo pokud možno probíhat v navazujících činnostech vedoucích k ucelenému podkovářskému úkonu.

Doporučuje se zadávat např. tyto činnosti:

Diagnostikovat zvíře z hlediska korektury rohoviny

Zvolit vhodný postup korektury, nářadí a pomůcky

Asistence při podkování

Při ověřování kompetencí formou praktického předvedení je třeba přihlížet především k bezpečnému provádění všech úkonů, dodržování hygieny práce, jakož i ke kvalitě a časovému hledisku zvládání předváděných operací. Důraz je třeba klást na šetrnou manipulaci s koňmi podloženou dostatečnými odbornými vědomostmi a dovednostmi.

Výsledné hodnocení

Zkoušení uchazeče provádí jeden zkoušející. Zkoušející hodnotí uchazeče zvlášť pro každou kompetenci a výsledek zapisuje do klasifikačního zápisu o zkoušce. Výsledné hodnocení pro danou kompetenci musí znít „vyhověl“ nebo „nevyhověl“ v závislosti na stanovení závaznosti, resp. nezávaznosti jednotlivých kritérií u každé kompetence. Návrh na výsledné hodnocení zkoušky zní buď „vyhověl“, pokud uchazeč vyhověl pro všechny kompetence, nebo „nevyhověl“, pokud uchazeč pro některou kompetenci nevyhověl.

Počet zkoušejících

Zkouška probíhá před jednou autorizovanou osobou nebo před jedním autorizovaným zástupcem.

Požadavky na odbornou způsobilost autorizované osoby, resp. autorizovaného zástupce autorizované osoby

Autorizovaná osoba musí mít nejméně střední vzdělání s maturitní zkouškou a současně musí splňovat jednu z následujících variant požadavků:

Vysokoškolské veterinární vzdělání a alespoň 5 let prokazatelné praxe v léčení koní, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti o autorizaci.

Střední vzdělání s maturitní zkouškou v zemědělském nebo veterinárním oboru vzdělání, případně s předchozím studiem oboru vzdělání zaměřeným na podkovářství a kovářství se specializací podkovář, musí mít platné osvědčení o zkoušce podkovář-specialista a alespoň 7 let praxe v podkování koní, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti o autorizaci.

Střední vzdělání s výučním listem v oboru vzdělání zaměřeném na podkovářství a alespoň 7 let praxe v podkování koní, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti o autorizaci.

Absolvování rekvalifikačního kurzu akreditovaného MŠMT s výstupním certifikátem podkovář-specialista a alespoň 7 let praxe v podkování koní, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti o autorizaci.

Certifikát o zkoušce akreditovaného europodkováře a alespoň 7 let praxe v podkování koní, z toho minimálně jeden rok v období posledních dvou let před podáním žádosti o autorizaci.

 

Další požadavky:

- Autorizovaná osoba, která nemá odbornou kvalifikaci podle příslušných ustanovení zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nebo nemá odbornou kvalifikaci podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, nebo praxi v oblasti vzdělávání dospělých (včetně praxe z oblasti zkoušení), nebo nemá osvědčení o profesní kvalifikaci 75-001-T Lektor dalšího vzdělávání, musí být absolventem přípravy zaměřené zejména na praktickou aplikaci hlavy III a IV zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání) a přípravu zaměřenou na vzdělávání a hodnocení dospělých s důrazem na psychologické aspekty zkoušení dospělých v rozsahu minimálně 12 hodin.

- Autorizovaná osoba musí mít základní dovednosti práce s počítačem a s internetem (stačí doložit čestným prohlášením).

- Autorizovaná osoba musí být schopna organizačně zajistit zkušební proces včetně vyhodnocení na PC, tisku jednotného osvědčení a zasílání s vyhodnocením elektronickou poštou (stačí doložit čestným prohlášením).

 

Žadatel o udělení autorizace prokazuje splnění požadavků na odbornou způsobilost předložením dokladu nebo souboru dokladů o získání odborné způsobilosti autorizujícímu orgánu nebo jiným postupem stanoveným autorizujícím orgánem.

Nezbytné materiální a technické předpoklady pro provedení zkoušky

Pro zajištění zkoušky podle tohoto hodnotícího standardu je třeba mít k dispozici minimálně toto materiálně-technické zázemí:

Dílenské prostory a přísun potřebné energie odpovídající bezpečnostním, požárním a hygienickým předpisům

Pracovní oblečení (zajistí si každý uchazeč sám)

Pomůcky, nářadí

Materiál

Zvířata pro podkování

Místnost pro písemnou část

Záznamové archy pro sledování a hodnocení postupu plnění úkolů

 

K žádosti o autorizaci žadatel přiloží seznam svého materiálně-technického vybavení pro účely zkoušky. Pokud žadatel bude při zkouškách využívat materiálně-technické vybavení jiné organizace, přiloží k žádosti o autorizaci smlouvu o jeho využívání nebo pronájmu, která bude uzavřená nejméně na dobu pěti let.

Doba přípravy na zkoušku

Celková doba přípravy na zkoušku (včetně případných časů, kdy se uchazeč připravuje během zkoušky) je 10 až 20 minut. Do doby přípravy na zkoušku se nezapočítává doba na seznámení uchazeče s pracovištěm a s požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární ochrany (BOZP a PO).

Doba pro vykonání zkoušky

Celková doba trvání vlastní zkoušky (bez času na přestávky a na přípravu) je 4 až 6 hodin (hodinou se rozumí 60 minut). Zkouška může být podle zadaných úkolů rozložena do více dnů.

Na tvorbě standardu se podíleli

Hodnotící standard byl zpracován ve spolupráci se Sektorovou radou zemědělství a zástupci následujících institucí:

Ministerstvo zemědělství ČR

Asociace svazů chovatelů koní ČR

Svaz chovatelů českého teplokrevníka

Živnostenské sdružení podkovářů

Společenstvo uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů – podkovářů Čech, Moravy a Slezska

Střední škola řemeslná Jaroměř

Národní ústav odborného vzdělávání