29.06.2015

Břetislav Brablec z Prostějova pracoval dlouhá léta jako číšník. Ve 45 letech přišel o místo a dlouho nemohl sehnat nové. Rozhodl se proto, že začne podnikat – otevřel si obchod s potřebami pro cukráře. Nejen ten, ale i nabízené kurzy zdobení čokoládou mají velký úspěch. Do budoucna chce Břetislav otevřít kavárnu a výrobnu dortů.

Dorty jako rodinná tradice

Pečení sice bývá doménou žen, ale Břetislav se s dorty setkával odmalička. „Už moje babička pekla na svatby, byla i výborná kuchařka. Jablko nepadlo daleko od stromu, moje maminka se pečení také věnovala. Jako číšník jsem měl do kuchyně jen krůček, a tak to přišlo nějak samo,“ popisuje Břetislav. Při svém pečení využívá rodinné recepty. „Na korpusy nejraději používám právě recept po babičce. Nebráním se ani novinkám, v obchodě mám mnoho směsí. Abych mohl zákaznicím i zákazníkům vysvětlit, jak se s nimi pracuje, musím vše vyzkoušet,“ přibližuje.

Lichotky od zákaznic

A spousta mužů by mu jistě záviděla, že působí mezi samými ženami. „Do obchodu chodí i muži, kteří pečou a muži, které manželka nebo přítelkyně pro něco pošle. Ale ano, je příjemné pohybovat se mezi ženami,“ usmívá se podnikatel. Ženy ho za jeho dorty zahrnují lichotkami, alespoň jeho facebooková stránka je plná obdivu. Tento kanál Břetislav vůbec používá hojně. „Ženy se mne na Facebooku  ptají  na zboží, radíme si a sdělujeme si své poznatky.“

Obchod mu dělá radost

Břetislav Brablec je původní profesí číšník. V 45 letech ale přišel o práci a novou se mu nedařilo najít. „Asi z nedostatku volných míst, také v těchto letech už o vás moc zájem není.“ A na úřadu práce nabízeli jen pozice mimo obor, třeba obsluhu v herně s výherními automaty. To mu samozřejmě nevyhovovalo, proto učinil velké rozhodnutí: začal zařizovat obchod s potřebami pro cukráře: potahovými hmotami, polevami, aromaty, dekoracemi a dalšími potřebami pro pečení a zdobení sladkostí. „Obchod mi dělá jen radost,“ říká.

Časem přibyl i e-shop

Břetislav absolvoval dva kurzy carvingu (ozdobné vyřezávání zeleniny a ovoce), kurz modelování a drátkování květin z fondánu. Obchod otevřel na začátku roku 2012, v říjnu se dokonce přestěhoval do větších prostor, rozšířil nabídku. Později otevřel  e-shop a v plánu měl i cukrárnu. „Výrobnu pozvolna zařizuji, ale zatím se chci zaměřit na kurzy. V dubnu proběhl první kurz práce s fóliemi na přenos čokolády, strukturálními fóliemi a jednoduché dekorace z čokolády,“ přibližuje podnikatel. O kurzy je totiž dlouhodobě velký zájem.

Vlastně je dobře, že jsem ztratil práci

Dívat se zpět je v podnikání zbytečné, ale přecie jen, začal by vůbec Břetislav Brablec podnikat, kdyby tenkrát o práci nepřišel? „ Kdybych nepřišel o práci, asi bych nepodnikal. V současné době lituji jen toho, že jsem nezačal podnikat už dřív. A výhra v Rozjezdech? To mě hodně podpořilo a strašně moc povzbudilo k další práci.“

Zdroj: jobs.cz, Markéta Kaclová

profesní kvalifikace cukrář