13.02.2014

Brno / Dne 12. února 2014 se v Brně setkali zaměstnavatelé, kteří ve své firemní praxi prověřili kvalitu Národní soustavy kvalifikací (NSK) nejen při získávání nových zaměstnanců.

  V brněnském hotelu Holiday Inn se sešli personalisté a ředitelé významných firem hned z pěti regionů České republiky, aby ve slavnostní atmosféře převzali ocenění své práce v podobě certifikátu NSK. Certifikát je určen společnostem, které využívají jedinečný systém, který umožňuje získat požadovanou kvalifikaci i jinak, než jen v počátečním vzdělávání, tedy ve škole.

Setkání zahájil vicepresident HKČR Zdeněk Somr: „Rostoucí nezaměstnanost je znepokojující, nicméně mnohem vážnější je struktura lidí, kteří se do evidence úřadů práce dostávají.  Mladí lidé do 25 let a uchazeči nad 55 let, a pokud se podíváme na profese, jsou to převážně administrativní pracovníci, montážní, manipulační, pomocní a nekvalifikovaní dělníci, řemeslníci, prodavači, číšníci, servírky či zedníci. Firmy přitom právě tyto lidi často potřebují. Loni zaměstnavatelé nejčastěji hledali nejen seřizovače CNC strojů, soustružníky, frézaře, svářeče, kovodělné dělníky, ale i uklízeče, prodavače, řidiče nákladních automobilů, skladníky, zedníky či zámečníky – často tedy profese, které by z úřadů práce neměl být problém obsadit. Opak je však pravdou, lidé by dost často rádi tuto práci získali, ale bohužel nemají požadovanou kvalifikaci. Cesta však existuje právě absolvováním zkoušek z profesních kvalifikací. V uplynulém roce takto získalo potřebnou kvalifikaci více než 88 tisíc lidí. V konkurenci ostatních uchazečů tak získávají jasnou konkurenční výhodu“.

Ocenění si z rukou viceprezidenta Hospodářské komory ČR Zdeňka Somra, generálního ředitele společnosti TREXIMA, spol. s r.o. Jaromíra Pátíka a Bohumila Mužíka ze Svazu průmyslu a dopravy ČR odneslo 22 společností. Tyto firmy reprezentují široké oborové spektrum zaměstnavatelů v České republice: strojírenství, výrobu a zpracování plastů, nábytkářství, ale i public relations, vzdělávání a sociální služby.

Certifikované firmy využívají NSK především při náboru nových zaměstnanců, kdy jim tento systém pomáhá konkrétně specifikovat potřebnou kvalifikaci. Dále pak při popisu pracovních míst, tvorbě kompetenčních modelů, při nastavení firemního systému hodnocení, odměňování a vzdělávání pracovníků. Systém NSK se tak stává účinným a uceleným nástrojem moderní personalistiky. 

Za všechny oceněné shrnula přínosy NSK vedoucí personálního útvaru a bezpečnostní ředitelka První brněnské strojírny Velká Bíteš, a.s., Jarmila Veverková: „Přínos NSK vidím ve změně pohledu na uchazeče. Neptat se, čím se vyučil, jaké má vzdělání, ale co umí a jak tyto dovednosti v minulosti uplatnil. NSK výrazně přispívá k tomu, že uchazečům o zaměstnání mohou být v pracovním procesu uznávány jejich skutečné odborné znalosti a profesní dovednosti nezávisle na tom, jak je získali – zda ve škole, v kurzu, samostudiem či jiným způsobem“.