27.03.2015

Bezmála 60 procent lidí z Olomouckého kraje by neváhalo a kvůli lepšímu pracovnímu uplatnění by okamžitě vyměnilo pozici i profesní obor. Vyplývá to z průzkumu Národní soustavy kvalifikací (NSK).

Ve stávající práci zaměstnancům nejvíce vadí neodpovídající platy, malé vyhlídky na povýšení nebo stereotyp.

            Skoro tři čtvrtiny lidí pak navíc pracují v úplně jiném nebo pouze příbuzném oboru, než jaký vystudovali, a na jeho změnu se už neodvažují.

            Díky profesním kvalifikacím přitom může kdokoli získat kvalifikaci i zaměstnání v oboru, který je perspektivní a zajímá ho, a to i v řádech týdnů.

            Podle průzkumu, který pro NSK zpracovala společnost IPSOS, je v Olomouckém kraji pouhá třetina (36 %) zaměstnanců spokojena se svým zaměstnáním. Pracovníky ve 41 procentech případů trápí malé platy, čtvrtině (26 %) vadí mizivé vyhlídky kariérního vzestupu a 18 procent z nich si stěžuje na monotónnost zaměstnání.

            Šest z deseti obyvatel Olomouckého kraje by kvůli lepším pracovním podmínkám či spokojenosti změnilo zaměstnání. Celkem 21 procent lidí by měnilo ve stávajícím oboru a 41 procent z nich by dnes klidně volilo i úplně jiný profesní obor, než kterému se věnují.

            „Na profesní změně láká lidi vidina lepšího finančního ohodnocení a práce v oboru, který by je bavil či zajímal,“ uvedl hlavní manažer projektu Ivo Jupa.

            „Sedmačtyřicet procent se bojí, že by v regionu jinou práci nenašli, 30 procent odrazuje dočasná ztráta příjmů a 25 lidí ze 100 si říká, že nemá pro jinou práci kvalifikaci,“ shrnul Jupa.

            Olomoucký úřad práce sice k lednu registroval skoro 3500 volných pracovních míst, ale často v oborech vyžadujících od uchazečů nějakou odbornou kvalifikaci. Průzkum současně ukázal, že na 60 procent lidí z Olomouckého kraje pracuje v jiném nebo pouze příbuzném oboru, než vystudovali, a nemá tak osvědčení o tom, co skutečně umějí a co je živí.

Ať už chce uchazeč dovednosti získat, nebo je potřebuje jen formálně doložit, přichází na řadu právě Národní soustava kvalifikací. Ta totiž umožňuje zájemcům získat celostátně uznávaný certifikát o jejich profesní kvalifikaci, aniž by museli zasednout na několik let do školních lavic.

            Že má požadované znalosti a dovednosti, občan potvrdí složením takzvané kvalifikační zkoušky. Jakým způsobem jich dosáhl, zkoušející už nezkoumá.

Zdroj: Právo  - Střední a východní Morava,   Miloslav Hradil