31.03.2015

Jen třicet devět procent lidí v Ústeckém kraji je spokojených se svou prací. Změnu jim ulehčí nová kvalifikace.

Malý plat, mizivá šance na povýšení a stereotyp. To jsou největší důvody, proč by 70 procent lidí z Ústeckého kraje okamžitě vyměnilo svou pozici i profesní obor. Často se ale bojí.

            „Polovina lidí má strach, že by v regionu nenašla jinou práci, 39 procent odrazuje dočasná ztráta příjmů a dvě pětiny si říkají, že pro jinou práci nemají kvalifikaci,“ vysvětlil Aleš Křížek z Národního ústavu pro vzdělávání.

            Právě tyto problémy pomáhá překonat Národní soustava kvalifikací (NSK). Lidé díky ní mohou získat dodatečné vzdělání, které jim otevře dveře k povýšení, lepší práci nebo u nezaměstnaných zvýší šanci na přijetí.

            „Loni v Ústeckém kraji proběhlo 246 zkoušek podle standardů NSK. Největší zájem je o řidičské průkazy na náklaďák a autobus, svářečské průkazy, u žen o kurzy pro sociální pracovnice, kadeřnice, masérky a kosmetičky,“ vyjmenoval Jiří Pánek z krajské pobočky Úřadu práce v Ústí nad Labem.

 

Chtějí se vzdělávat

Úřad provádí i vlastní rekvalifikace. Loni je absolvovaly tři tisíce lidí. Je o ně sice velký zájem,nastoupit do práce se pak ale některým lidem příliš nechce.

            „Čím déle je člověk v evidenci, tím víc ztrácí chuť nastoupit do pracovního procesu. Každý šestý uchazeč má nějakou pohledávku, exekuci nebo mu exekuce hrozí, a kdyby pracoval, mzdu by mu zabavili. Jiní nemají motivaci, protože je docela dobře živí sociální systém,“ dodal Pánek.

            Chuť pracovat má podle něj zhruba třetina ze všech uchazečů.

 

60 tisíc bez práce

Na konci února bylo v kraji necelých 60 tisíc lidí bez práce. Volných míst byly jen 4 tisíce. Často jsou ale v oborech vyžadujících odbornou kvalifikaci. Až 60 procent uchazečů má přitom jen základní vzdělání. O rekvalifikaci mohou lidé požádat na úřadu práce i u svého zaměstnavatele.

            Zkouška podle pravidel Národní soustavy kvalifikací bývá podrobná a u náročnějších oborů může zabrat až tři dny.

            „Nezáleží přitom, zda zájemce navštěvoval rekvalifikační kurz, nebo se všechno naučil sám. Musí zkrátka prokázat, že danou profesi ovládá,“ zdůraznil Křížek.

 

I ve volném čase

Kvalifikaci si lidé mohou doplnit i souběžně se současnou prací ve svém volném čase. Nezaměstnaným náklady uhradí úřad práce, pokud absolvují kurz a úspěšně složí zkoušku. Ty v regionu poskytuje 31 autorizovaných osob, většina z nich jsou střední školy. Získané osvědčení má celorepublikovou platnost, podobně jako výuční list.

            V Ústeckém kraji NSK využívá třeba ústecká Spolchemie. „Každý rok nabíráme až 40 chemických operátorů, ale v kraji jsou pouze tři střední školy s tímto zaměřením a spousta chemiček. O absolventy se tak pereme, nebo si zaměstnance musíme vzdělávat sami. Několik jich už u nás ve spolupráci s NSK získalo kvalifikaci chemik, operátor a technolog, jiní začali o další kvalifikace sami žádat,“ řekl personální ředitel Spolchemie Petr Hetto.

            K programu se připojila také Potápěčská stanice, Lázně Teplice a Česká pošta. Zájemci po celé zemi si mohou vybrat z necelých 700 profesních kvalifikací. Lidé už složili 111 tisíc zkoušek. Mezi nejpopulárnější kvalifikace patří obsluha CNC strojů, strážný, ale třeba také chůva pro děti, florista a údržba veřejné zeleně.

 

Zdroj: Děčínský deník, I.Podešvová, 31.3.2015