30.12.2014

Pan Michal Ondič pochází ze Žďáru nad Sázavou a v již raném věku měl velký zájem o vaření, které ho velice bavilo. V pouhých 12 ti letech zhlédl v televizi americký film, ve kterém prodejce rozvážel pizzu lidem až do domu, což ho tenkrát natolik zaujalo, že by se něčemu podobnému také chtěl jednou věnovat. Cesta k tomuto dětskému snu však jednoduchá nebyla. Po ukončení základní školy se nakonec přihlásil do učení - obor zámečník, které však nedokončil. Díky své blízkosti ke gastronomii pracoval jako číšník v hradní restauraci na hradě Pernštejn. Přání věnovat se svému koníčku - vaření naplno se mu podařilo zrealizovat až později, kdy se ocitl bez zaměstnání a přemýšlel, jakým směrem se bude dále ve své profesní kariéře ubírat.

Na internetových stránkách Národní soustavy kvalifikací objevil možnost absolvovat kurz k získání profesní kvalifikace v gastronomických oborech, o čemž se následně informoval na Úřadu práce. Očekával, že když bude mít výuční list, získá větší možnost uplatnění se v zaměstnání. Pizza a italská kuchyně vždy patřily mezi jeho nejoblíbenější pokrmy a krátkou dobu také pracoval jako pizzař v Novém Městě, kde sbíral zkušenosti. Sám přiznává, že nejraději připravuje sýrovou pizzu - quattro formagi.

Po konzultaci na SŠOS ve Žďáru nad Sázavou se přihlásil do programu profesní kvalifikace - příprava teplých pokrmů, příprava pokrmů studené kuchyně, příprava minutek a jednoduchá obsluha hostů. Teoretická výuka byla dle jeho slov velmi přínosná, protože se dozvěděl různé technologie výroby omáček, salátů či dělení zvěřiny. Teoretická část kurzu probíhala celkem 2x týdně v odpoledních hodinách a praktická jednou týdně. V hlavě mu z kurzu nejvíce utkvělo připravování jednotlivých chodů na slavnostní tabuli, což by rád v budoucnu využil i ve své pizzerii. V praktické části kurzu si účastníci s učiteli odborného výcviku vysvětlovali podrobnosti týkající se zhotovování pokrmů a normovali jídlo, které měli poté servírovat. Samotný kurz hodnotí jako poměrně náročný; zapsalo se celkem šest kandidátů, z nichž dva neuspěli u teoretické zkoušky. Přístup učitelů hodnotí velmi dobře, vždy se mu ochotně dostalo odpovědi na jakoukoliv otázku - “samozřejmě ne při zkoušce”, jak s úsměvem dodává. Jeho rodina a především potom přítelkyně, se kterou se seznámil již v době, kdy kurz probíhal, ho velice podporovala. Přítelkyně pana Ondiče je velice zdatná kuchařka, a proto mu při přípravě ke zkoušce pomáhala s vařením a spoustu věcí mu vždy ochotně vysvětlila. Během kurzu krátkodobě pan Ondič pracoval v pizzerii, což bylo i z časového hlediska poměrně náročné, avšak jeho tehdejší zaměstnavatel věděl, že navštěvuje kurz, a podpořil ho i tím, že ho nechal pracovat nejen u přípravy pizzy, nýbrž i v kuchyni. Při zkoušce ze studené kuchyně zhotovil pan Ondič obloženou mísu, plněné rajče a kuřecí rolku a v případě teplé kuchyně podával rajskou omáčku a vývar. Samotný kurz mu dle svých slov “velmi rozšířil obzory, ale ostatní ho naučí sám život”. Plán podnikat a otevřít si svojí vlastní pizzerii se zrodil u pana Ondiče a jeho přítelkyně během kurzu. V současné době, kdy již úspěšně ukončil profesní kvalifikaci, připravuje prostory pro zahájení svého podnikání. Pizzerii otevírá již 1. května 2013. V počátcích plánuje pouze rozvážet pizzy a nápoje, následně by rád do své nabídky zahrnul i pečené tyčinky a saláty. Na provoz své pizzerie získali s přítelkyní na základě předloženého podnikatelského plánu dotaci od úřadu práce.

Absolvování profesní kvalifikace mu umožnilo zahájit své podnikání a sám říká, že lidé, kteří z jakéhokoliv důvodu nedokončí školu, měli by to zkusit “na všech frontách”, aby zjistili, co je ve skutečnosti baví, a poté si udělat rekvalifikaci. Mnoho lidí, jak sám říká, vystuduje v mládí obor, který ho nebaví, nenaplňuje, pak jsou zklamaní a nešťastní i v osobním životě. Pan Ondič na svém příkladu dokázal, že si díky tomu, že postupně získával zkušenosti a praxi, splnil svůj dávný dětský sen.

Zdroj: univ3/univ.cz