03.02.2015

K 31. 12. 2014 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) celkem 541 914 uchazečů o zaměstnání. Nejvíce lidí bez práce přibylo v okrese Jindřichův Hradec, Prachatice a Pelhřimov. Největší nezaměstnanost je v okresech Sokolov, Bruntál a Jeseník.

Podíl nezaměstnaných vzrostl na 7,5 % (listopad 2014 – 7,1 %, prosinec 2013 8,2 %). V meziročním srovnání se zvýšil o více než 23 tisíc počet volných pracovních míst a zároveň klesl podíl evidovaných absolventů.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenaly 2 regiony – Praha-západ (o 0,7 %) a Praha (o 0,2 %). Naopak nárůst eviduje ÚP ČR v 75 okresech. Největší hlásí Jindřichův Hradec (o 19,1 %) Prachatice (o 18,6 %), Pelhřimov (o 16,9 %), Chrudim (o 14,4 %) a Klatovy (o 13,8 %).

Situace na pracovním trhu odpovídala v prosinci běžnému vývoji nezaměstnanosti ke konci roku. „S příchodem zimy postupně končí sezónní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, kterým k 31. 12. 2014 skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost a obnoví ji s příchodem jarního počasí,“ vysvětluje Kateřina Sadílková, pověřená řízení ÚP ČR.

„Nárůst jsme očekávali. Jsme však příjemně překvapeni tím, že v evidenci máme o téměř 55 tisíc lidí méně, než v loňském roce. Je za tím nejen mírné oživení na trhu práce, ale také kvalitní práce zaměstnanců ÚP ČR a jejich aktivní působení v terénu. To je trend, který budeme i nadále plně podporovat," dodává náměstek ministryně práce a sociálních věcí pro zaměstnanost Jan Marek.

V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně vzrůst, ale s největší pravděpodobností se nedostane na loňské hodnoty. S rozjezdem sezónních prací by pak mohla začít zase klesat. Jak už bylo řečeno, kromě oživování ekonomiky se na celkové situaci pozitivně projevuje monitoring volných pracovních míst. Zaměstnanci ÚP ČR proaktivně komunikují se zaměstnavateli a obcemi a seznamují je s možnostmi nejen finanční podpory, ale nabízejí jim také poradenství či rekvalifikace, jejichž složení vychází z potřeb konkrétních firem.

„V neposlední řadě pomáhají při obsazování volných míst či realizují předvýběrová řízení v rámci náboru nových lidí,“ upozorňuje ředitel Odboru trhu práce GŘ ÚP ČR Jan Karmazín. Výsledkem jsou mimo jiné tisíce nových volných pracovních pozic v databázi Úřadu práce ČR a fakt, že jejich počet roste, a to hlavně v meziročním srovnání.

Svůj podíl má i neustálá a široká podpora tvorby nových pracovních míst prostřednictvím nástrojů APZ a stále se rozrůstající portfolio projektů financovaných jak z národních, tak evropských peněz. Za zmínku stojí i programy, v jejichž rámci poskytuje Úřad práce ČR zaměstnavatelům příspěvky na vzdělávání a mzdy zaměstnanců v době růstu, či ekonomického útlumu. Firmy tak mohou překlenout složité období a nemusí propouštět své pracovníky.

Zaměstnavatelé měli v prosinci největší zájem o pracovníky v gastronomii, administrativě, o prodavače, číšníky, servírky, zedníky, šičky, obchodní zástupce, pomocné manipulační dělníky, dále o pomocné pracovníky ve výrobě, ostrahy a bezpečnostních agentur, uklízeče, řidiče nákladních automobilů a autobusů, pomocníky v kancelářích a hotelích, učitele, operátory a v některých regionech také o instruktory lyžování.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory (např. obráběč kovů, zámečník, elektrikář, elektromechanik, slévač, svářeč a řezač plamenem, seřizovač, strojírenští technici, manipulační a montážní dělníci a obsluha obráběcích strojů). Uplatní se IT specialisté, grafici, strojírenští technici, pracovníci v marketingu, ve zdravotnictví (lékaři a zdravotní sestry) i v sociální oblasti. Přednost dávají firmy proškoleným specialistům s praxí.

Během prosince se do evidence ÚP ČR nově přihlásilo 63 784 lidí. Ve srovnání s minulým měsícem byl jejich počet vyšší o 14 359, meziročně pak o 4 039 uchazečů. Mezi příchozími převažovali muži, kteří přišli o zaměstnání poté, co skončily sezónní práce. Z evidence naopak odešlo celkem 39 378 klientů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). To je o 12 177 méně než v listopadu a o 11 153 více než v prosinci 2013. Novou práci získalo 23 160 lidí - o 10 236 méně než v předchozím měsíci a o 10 499 více než před rokem. Celkem 6 051 z nich ji našlo díky přímé aktivitě Úřadu práce ČR.

V evidenci byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Dále pak mladí lidé mezi 20 –24 lety, uchazeči ve věku 35 – 39 let a nezaměstnaní nad 50 roků. Značnou měrou se na složení uchazečů podíleli také dlouhodobě evidovaní klienti. Všem skupinám ohroženým dlouhodobou nezaměstnaností věnuje Úřad práce ČR zvýšenou péči. Pokud jde o profesní složení uchazečů, převažovali pomocní a nekvalifikovaní dělníci, pracovníci ve službách, prodeji, gastronomii, ostraze a administrativě, řemeslníci nebo opraváři.

V uplynulém měsíci evidoval ÚP ČR celkem 58 739 volných pracovních míst - o 658 méně než v listopadu a o 23 561 více než před rokem. Důvodem meziměsíčního poklesu bylo jednak ukončení sezónních prací, ale také útlum činnosti zaměstnavatelů v období kolem Vánoc. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 9,2 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Sokolov (35,3), Bruntál (34,4), Jeseník (34,2), Karviná (30,3), Děčín (28,1) a Ústí nad Labem (26,9). Z celkového počtu nahlášených volných pozic bylo ke konci prosince 5 312 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP) a 14 021 míst nabízeli zaměstnavatelé absolventům a mladistvým.

Nejnižší nezaměstnanost hlásí Praha-východ (3,3 %), Benešov (4,3 %), Praha-západ a Mladá Boleslav (shodně 4,4 %), Rokycany (4,5 %) a Rychnov nad Kněžnou (4,6 %). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 38 regionů. Nejvyšší byl v okresech Bruntál (13,5 %), Most (12,8 %), Ústí nad Labem (12,5 %), Karviná (12 %), Chomutov a Ostrava-město (shodně 11 %).

Na konci prosince evidoval ÚP ČR 27 504 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Z toho jen absolventů bylo 23 609. Celkový počet mladých lidí bez práce klesl meziměsíčně o 1 217 a meziročně pak o 12 042 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 5,1 % (listopad 2014 - 5,5 %, prosinec 2013 – 6,6 %).

OZP patří mezi skupiny uchazečů ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností, proto i v jejich případě poskytuje ÚP ČR příspěvky na podporu jejich pracovního uplatnění. V rámci chráněných pracovních míst (CHPM) finančně podpořil ke konci prosince 1 902 OZP (z toho jich 62 vykonává samostatně výdělečnou činnost). Nejčastěji se jednalo o místa v administrativě, pozice určené řemeslníkům, osobní, úklidové a masérské služby, prodavače, skladníky, šičky nebo ostrahu objektů. Celkem 130 uchazečům přispěl ÚP ČR na provoz CHPM.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v předchozím měsíci 115 747 lidí, tj. 21,4 % všech uchazečů vedených v evidenci (listopad 2014 – 19,3 %, prosinec 2013 – 20,1 %).
Zdroj: personalista.com