05.06.2014

Dne 3. června 2014 se v Clarion Congress hotelu v Olomouci setkali zaměstnavatelé, kteří ve své firemní praxi prověřili kvalitu Národní soustavy kvalifikací (NSK) nejen při získávání nových zaměstnanců.

V Clarion Congress hotelu v Olomouci se sešli personalisté a ředitelé významných firem převážně z Olomouckého a Pardubického kraje, aby ve slavnostní atmosféře převzali ocenění své práce v podobě certifikátu NSK. Certifikát je určen společnostem, které využívají jedinečný systém, který umožňuje získat požadovanou kvalifikaci i jinak, než jen v počátečním vzdělávání, tedy ve škole.

Setkání se za konsorcium účastnil viceprezident Hospodářské komory České republiky RNDr. Zdeněk Somr, který ve své úvodní prezentaci zdůraznil nutnost řešit nedostatek určitých profesí na současném trhu práce v souvislosti s demografickým vývojem. Svaz průmyslu a dopravy ČR reprezentoval Ing. Bohumil Mužík, manažer úseku Projekty a za společnost TREXIMA, spol. s r. o pozvání přijal výkonný ředitel Ing. Jaromír Janoš. Přínosy NSK pro spolupráci firem a Úřadu práce shrnula Mgr. Jana Čuhlová, vedoucí referátu zprostředkování a poradenství, Úřadu práce ČR, krajská pobočka Olomouc. Konkrétní zkušenosti s NSK z firemní praxe přítomným představila vedoucí personálního oddělení společnosti MUBEA Bc. Kateřina Krausová. Konference se také účastnili zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Národního ústavu pro vzdělávání.

Ocenění si z rukou představitelů SPČR, HK ČR a společnosti TREXIMA převzalo téměř 30 společností. Tyto firmy reprezentují široké oborové spektrum zaměstnavatelů v České republice: Personální agentury, strojírenství, automobilový průmysl, poradenství, cestovní kanceláře nebo také profesionální potápěči.

Za všechny oceněné shrnula přínosy NSK Eva Kosecová, jednatelka společnosti Simeva s.r.o.: „Jako velké pozitivum NSK vidíme ve sjednocování kvalifikací lidí na trhu práce. Bylo by velkým přínosem, kdyby si certifikace dělalo čím dál větší množství lidí a mohl tak narůst počet kvalifikovaných pracovníků v příslušných oborech, a tím by se velmi zjednodušila práce všem personalistům a zaměstnavatelům při výběru odborných pracovníků. Také jednotliví pracovníci mají díky NSK možnost změnit své povolání a ví přesně, co se od nich po získávání certifikátu očekává. Rezervy spatřujeme v zatím ne příliš velké informovanosti zaměstnavatelů i zaměstnanců, že v oblasti dalšího vzdělávání existují možnosti vyplývající z NSK.“